DLC Coating - povrchová úprava

DLC Coating: (Diamond-Like Carbon) coating je povlak, který se používá na povrchovou úpravu různých materiálů. Jedná se o tenkou vrstvu, která se nanáší na povrch za účelem zlepšení jeho vlastností. DLC povlak je pojmenován podle své podobnosti s diamantem. Ačkoli samotný povlak není tvořen diamantem, má některé podobné vlastnosti. DLC povlak se skládá z amorfní formy uhlíku a jiných prvků, jako je vodík nebo dusík. Tato kombinace dodává povlaku tvrdost a odolnost. DLC povlak se používá v různých odvětvích, včetně automobilového průmyslu a lékařských zařízení. Přínosy DLC povlaku zahrnují:

1. Tvrdost: DLC povlak poskytuje velmi tvrdý povrch, který zvyšuje odolnost proti opotřebení a oděru.

2. Snížení tření: Povrch s DLC povlakem může snížit tření a opotřebení součástek, což zlepšuje jejich životnost a výkon.

3. Odolnost vůči chemikáliím: DLC povlak je chemicky inertní, což znamená, že je odolný vůči korozivním látkám a chemikáliím.

4. Antireflexní vlastnosti: DLC povlak může snížit odrazivost světla a vylepšit optické vlastnosti povrchu.

5. Biokompatibilita: V případě aplikací v lékařství je DLC povlak biokompatibilní, což znamená, že je snášenlivý s lidským tělem a minimalizuje možnost alergických reakcí.


DLC povlak se aplikuje metodou fyzikálního napařování nebo chemického odpařování, přičemž tenká vrstva uhlíku se depozituje na povrchu materiálu za vyšších teplot a nízkého tlaku.