Dřevo wenge - Wenge Wood

Wenge je exotické tvrdé dřevo pocházející převážně z Afriky, konkrétně z oblasti kolem rovníku, jako je Kongo, Kamerun a Gabon. V nožířském průmyslu je wenge oblíbené díky svým specifickým vlastnostem a estetickým kvalitám. Zde je několik klíčových bodů o wenge dřevu v kontextu nožířství:

Vlastnosti Wenge Dřeva

  1. Hustota a tvrdost: Wenge je velmi tvrdé a těžké dřevo, což jej činí odolným vůči opotřebení a mechanickému poškození. Jeho hustota je přibližně 880 kg/m³.
  2. Odolnost: Toto dřevo je odolné vůči hmyzu a hnilobě, což jej činí ideálním pro dlouhodobé použití.
  3. Textura a vzhled: Wenge má velmi výraznou a atraktivní texturu s tmavě hnědými až černými pruhy, které mu dodávají unikátní vzhled. Jeho barva se může pohybovat od tmavě hnědé až po téměř černou.
  4. Stabilita: Wenge je velmi rozměrově stabilní, což znamená, že se příliš nesmršťuje ani neroztahuje při změnách vlhkosti, což je důležité pro rukojeti nožů.

Použití Wenge v Nožířském Průmyslu

  1. Rukojeti Nožů: Wenge se často používá pro výrobu rukojetí nožů díky své pevnosti a odolnosti. Jeho atraktivní vzhled přidává estetickou hodnotu a činí každý nůž unikátním.
  2. Dekorativní Prvky: Kromě rukojetí se wenge může používat také na ozdobné prvky na nožích, jako jsou vložky nebo čepy, které zvýrazňují celkový design nože.
  3. Výroba na Zakázku: Díky své exotické povaze je wenge často voleno pro zakázkové a sběratelské nože, kde je důraz kladen na jedinečnost a kvalitu materiálů.

Péče o Wenge Dřevo

Wenge, stejně jako jiné tvrdé dřevo, vyžaduje určitou péči, aby si zachovalo svůj vzhled a vlastnosti:

  • Olejování: Pravidelné olejování pomáhá udržet dřevo v dobrém stavu a zvýrazňuje jeho přirozenou krásu.
  • Čištění: Dřevo by mělo být pravidelně čištěno a udržováno v suchu, aby se předešlo jakémukoli poškození.

Wenge je tedy v nožířském průmyslu ceněno nejen pro své fyzikální vlastnosti, ale také pro svůj estetický vzhled, který přináší jedinečnost a eleganci do designu nožů.