Pakka-Wood

Pakkawood, známý také jako „impregnované dřevo“ nebo „stabilizované dřevo“, je dřevěný kompozit vyrobený kombinací vrstev dřeva, které jsou impregnovány pryskyřicí a poté stlačeny pod vysokým tlakem. Tento proces vytváří materiál, který kombinuje nejlepší vlastnosti dřeva a plastu.

Vlastnosti Pakkawoodu

 1. Odolnost: Díky impregnaci pryskyřicí je pakkawood extrémně odolný vůči vlhkosti, hnilobě a mechanickému poškození.
 2. Pevnost a Stabilita: Pakkawood je pevný a stabilní materiál, který se nerozšiřuje ani nesmršťuje při změnách vlhkosti.
 3. Estetika: Pakkawood může mít různé barvy a vzory, které jsou výsledkem použití různých druhů dřeva a barviv během výrobního procesu. To umožňuje širokou škálu designových možností.
 4. Hladký povrch: Materiál má hladký povrch, který je příjemný na dotek a snadno se udržuje.

Použití Pakkawoodu v Nožířském Průmyslu

 1. Rukojeti Nožů: Nejčastější použití pakkawoodu je pro výrobu rukojetí nožů. Jeho odolnost vůči vlhkosti a mechanickému poškození jej činí ideálním pro nože, které budou vystaveny náročným podmínkám.
 2. Dekorativní Prvky: Pakkawood se také používá pro dekorativní prvky na nožích, díky jeho schopnosti být barevně přizpůsoben a jeho estetickým kvalitám.
 3. Kuchyňské Nástroje: Kromě nožů se pakkawood používá také pro výrobu jiných kuchyňských nástrojů, jako jsou vařečky a špachtle, kvůli jeho hygienickým vlastnostem a odolnosti vůči vlhkosti.

Výhody a Nevýhody

Výhody:

 • Odolnost: Vysoká odolnost vůči vlhkosti, hnilobě a mechanickému poškození.
 • Estetická Variabilita: Široká škála barev a vzorů.
 • Pevnost: Vysoká pevnost a rozměrová stabilita.
 • Snadná Údržba: Hladký povrch, který je snadno čistitelný.

Nevýhody:

 • Cena: Pakkawood může být dražší než některé jiné materiály používané pro rukojeti nožů.
 • Umělý Vzhled: Někteří puristé mohou preferovat přirozený vzhled dřeva před kompozitním materiálem.

Péče o Pakkawood

Péče o pakkawood je poměrně jednoduchá:

 • Čištění: Rukojeti z pakkawoodu by měly být čištěny měkkým hadříkem a jemným mýdlem. Není doporučeno je ponořovat do vody na dlouhou dobu.
 • Olejování: I když pakkawood nevyžaduje tolik údržby jako přírodní dřevo, pravidelné olejování může pomoci udržet jeho lesk a vzhled.

Pakkawood je tedy v nožířském průmyslu ceněn pro svou kombinaci odolnosti, estetiky a praktických vlastností. Je ideálním materiálem pro rukojeti nožů, které musí vydržet náročné podmínky a zároveň dobře vypadat.