Folding EDC knife CIVIVI RS71 Nitro-V Black Stonewashed, G10
Code: CIVIVI-C23025-2


Product detailed description
Durable EDC knife RS71 G10 Black with a blade made of Nitro-V black stonewashed steel, G10 handle
The reliable knife CIVIVI RS71 G10 Black perfectly meets all the requirements for an EDC knife. The Nitro-Vstainless steel used for the blade is known for its ability to retain its edge, hardness, and resistance to corrosion. This means that the Nitro-V stainless steel blade is tough and easy to maintain. This knife has a blade with a black stonewashedfinish. Thanks to the ceramic ball bearing , opening the knife is easier, and the liner lock ensures safe use of the knife without spontaneous closing. The well-shaped handle is made of G10. There is a right-hand pocket clip on the handle. The knife comes with a nylon sheath.
Quality without compromise
Knife parameters
| Total length: | 236.6 mm |
| Blade length: | 101.6 mm |
| Blade thickness: | 3.0 mm |
| Weight: | 130 g |
#ShowMore#
|
Need advice? We are happy to help you with your selection or answer your questions about the products! Call our customer line at +420 702 049 048 (Mon - Fri, 7:30 - 16:00)! |
![]() |
Knife care rules
|
Sharpening a hunting knife
For sharpening the knife, we recommend using diamond and water sharpening stones. If you are not 100% sure of your skills and dexterity, contact us. Your knives will be sharpened individually according to your wishes. We also regularly organize knife sharpening courses.

Cleaning a hunting knife:
Particles attached to the surface of the blade from aggressive substances can start to corrode and create stains on the surface of the knife. For removal, baking soda is commonly used, which, after moistening, creates a "paste" along with an old cork stopper.Dellinger warranty
We bring you a lifetime warranty against any hidden defects. If you have any questions - our team is fully available and will try to help you in every situation.Additional parameters
| Category: | Pocket folding and EDC knives |
|---|---|
| Warranty: | 2 years |
| Weight: | 0.204 kg |
| EAN: | 6898263362430 |
| steel - blade material: | Nitro-V |
| handle material: | G10 |
| blade thickness (mm): | 3mm |
| ? clip: | Yes, right-sided |
| blade hardness (HRC): | 58 HRC, 59 HRC, 60 HRC |
| knife case, sheath: | nylon pencil case |
| ? knife safety: | liner lock |
| production: | China |
| ? closing mechanics: | ball bearing |
| ? hole for paracord: | Yes |


Never wash the knife in the dishwasher.