Japonské kulturní dědictví - TAMAHAGANE

Tamahagane je tradiční japonská ocel používaná k výrobě mečů, nožů a dalších řezných nástrojů. Je to ryzí železo, které se vyrábí z místní suroviny - železných písků a uhlíku. Výroba tamahagane oceli je velmi složitá a trvá několik dní.

Proces výroby tamahagane začíná shromažďováním surovin, které jsou poté smíchány v určitém poměru a vloženy do velké pece nazývané tatara. Tatara se pak zapálí a ponechá se na ohni několik dní, aby se suroviny mohly pomalu roztavit a spojit. Během procesu se odebírají vzorky kovu, které se analyzují, aby se zajistila kvalita a obsah uhlíku.

Tradiční japonský kovář
Po několika dnech se tatara otevře a z vyjme ze z ní kus tamahagane oceli. Tento kus se dále upravuje a čistí, aby se odstranily přebytečné nečistoty a zbytky uhlíku. Tamahagane ocel má vysoký obsah uhlíku a nízký obsah nečistot, což jí dává vynikající vlastnosti, jako jsou tvrdost, trvanlivost a pružnost.


Tamahagane ocel se používá především k výrobě japonských mečů, známých jako katany. Tyto meče jsou vyrobeny z několika vrstev oceli, přičemž tamahagane tvoří jádro meče. Tento proces se nazývá lícování a je velmi náročný. Meče z tamahagane jsou velmi kvalitní a trvanlivé, ale jsou také velmi drahé a obtížné na výrobu.


Tamahagane ocel je stále ceněná mezi řemeslníky a sběrateli nožů a mečů. Je to důležitá součást japonského kulturního dědictví a tradice, která se předává z generace na generaci.